تاریخچه قهوه از پیدایش تا محبوبیت آن در میان مردم دنیا

تاریخچه قهوه از پیدایش تا محبوبیت آن در میان مردم دنیا

قهوه یک نوشیدنی رایج و محبوب در دنیای امروز است و علاقه مندان زیادی دارد و در کشورها و فرهن گهای مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. در این مقاله تاریخچه قهوه را از کشف تا گسترش آن و تبدیل شدن آن به دومین نوشیدنی محبوب دنیا بعد از آب بررسی می کنیم.

قهوه چیست؟

قهوه که از دانه‌های آسیاب‌ شده و بو داده شده ی گیاه قهوه به دست می‌آید، گیاه بومی مناطق نیمه‌ گرمسیری جهان و مناطقی همچون آفریقا و جنوب و جنوب شرق آسیا است. در ابتدا این گیاه از قاره ی آفریقا به سایر قسمت های جهان پراکنده شد و هم اکنون در کشورهای زیادی کشت می‌شود. بیشترین مناطقی که کشت قهوه دارند، در وهله ی نخست آمریکای جنوبی است و بعد از آن کشورهای جنوب شرق آسیا، کشور هند و قاره آفریقا قرار دارد.

هنگامی که میوهٔ گیاه قهوه می رسد، دانه‌های قهوه را جمع آوری می کنند و پس از پردازش دانه ها در نهایت خشک می‌کنند. دانه‌های خشک شده ی قهوه را در درجات مختلف بو داده می‌ کنند تا عطر و طعم های مختلفی از آن بدست بیاید و با توجه به همین موضوع  درجه‌بندی‌ آن متفاوت است. قهوه کمی خاصیت اسیدی دارد و به خاطر داشتن کافئین بالا موجب تحریک و بی خوابی انسان می گردد. اما بیشترین دلیل استفاده از قهوه کافئین موجود در آن است که باعث ایجاد حال خوب و انرژی زایی در انسان ها می شود.

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه

در مورد تاریخچه قهوه و استفاده از آن اطلاعات دقیقی در دست نیست اما روایات مختلفی بیان شده است که مهمترین آن ها را بیان می کنیم:

آغاز تاریخچه قهوه از اتیوپی

مهمترین روایت در خصوص تاریخچه قهوه و کشف آن مربوط به قرن 11 میلادی و کشور آفریقایی اتیوپی می باشد، زمانی که یک چوپان می بیند که گوسفندانش با خوردن برگ های یک درخت انرژی زیادی پیدا می کنند و جست و خیز آن ها بیشتر می شود. پس از آن میوه قهوه با روغن مخلوط می شود و مورد استفاده قرار می گیرد و در طول زمان به عنوان یک نوشیدنی مصرف می شود.

استفاده از قهوه در ابتدا میان راهبان مورد توجه بود و بعد از آن به استفاده ی عموم رسید و پس از آن وارد خاورمیانه و عربستان شد. در تاریخچه قهوه آنطور که ذکر شده است، نخستین بار کشت قهوه در یمن انجام شد و این موضوع به خاطر شزایط آب و هوایی مرطوب و شرجی این کشور بود.

تاریخچه قهوه در عربستان

با ورود قهوه به عربستان این دانه ها مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت، چون مشروبات الکلی در اسلام حرام است. قهوه به خاطر خاصیت انرژی زایی آن توسط مسلمانان در مراسم مذهبی استفاده می شد و به جهت بیدار ماندن در شب ها برای دعا و نیایش مورد استقبال بود.

معنی قهوه

کافا یا کافی (Coffee) معادل انگلیسی کلمه قهوه است. نام قهوه از همان شهر اتیوپیایی گرفته شده که اولین بار در آنجا مورد استفاده قرار گرفت. کلمه قهوه یک کلمه افریقایی است که به میوه های درخت قهوه یا همان گیلاس قهوه گفته می شود.

بخشی از اهمیت تاریخچه قهوه رست کردن و بو دادن دانه های قهوه است. برای اولین بار دانه های قهوه در کشور ترکیه رست شدند و همین دانه هایی که ما آن را به عنوان قهوه می شناسیم بعد از رست شدن، آنها را در آسیاب خرد نموده و  در آب داغ می جوشانند. این قدیمی ترین و رایج ترین شیوه ی طبخ قهوه است.

تاریخچه قهوه در اروپا

پس از خاورمیانه، قهوه به وسیله ی تجار ونیزی به اروپا وارد شد. نخست بار توجه به خاصیت تحریک کنندگی آن از جانب کشیک ها و مردم مورد نهی و انتقاد قرار گرفت اما به واسطه ی استفاده از آن توسط پاپ، این موضوع عنوان شد که مصرف قهوه ایرادی ندارد.

بعد از ورود قهوه به اروپا استفاده از آن گسترش زیادی پیدا کرد، به صورتی که قهوه خانه های زیادی در اروپا باز شد تا زمان انقلاب آمریکا که مصرف قهوه رشد زیادی پیدا کرد به نحوی که قهوه را به عنوان یک نوشیدنی ملی پذیرفتند.

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه

 با مرور تاریخچه قهوه، سفر این دانه های اعجاب انگیز را در طول تاریخ و گسترش آن در جهان بررسی کردیم. اکنون قهوه جزء محبوبترین نوشیدنی های دنیا محسوب می شود. در برخی از کشورها قهوه به عنوان یک رسم سنتی است. مثلاً در برزیل وقتی به مهمانی می روید، حتی اگر صاحبخانه شرایط مالی خوبی هم نداشته باشد، حتماً از شما با یک فنجان قهوه پذیرایی خواهد کرد. در کشورهای آمریکایی و اروپایی قهوه به یک جزء اساسی در زندگی مردمان این کشورها تبدیل شده به نحوی که قهوه، نوشیدنی اصلی برای شروع یک روز محسوب می شود.

در فرهنگ ما ایرانیان نیز در طول این سال ها قهوه توانسته جایگاه ویژه ای برای خود باز کند. یکی از مراسمی که در آن قهوه استفاده می شود، مراسم ختم و سوگواری است و دلیل استفاده از آن به خاطر عطر آرامش بخش قهوه است. جهت خرید قهوه در ایران میتوانید از همین فروشگاه قهوه خودتان را خریداری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *